გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ნატურალური
რიცხვებისა გამრავლება. გამრავლების თვისებები.
|
|||
სწავლების საფეხური
(კლასი)
|
Vკლასი
|
|||
მოსწავლეთა პროფილი
|
აღნიშნულ კლასში სწავლობს 6(ექვსი) ბავშვი.აქედან 4(ოთხი) გოგონაა და 2(ორი) ვაჟი.
|
|||
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
●მოსწავლეებმა
აღიდგინონ და გაიფართოვონ ცოდნა ნატურალური რიცხვეების გამრავლების შესახებ,
გამრავლების ოპერაციის კავშირის შესახებ შეკრების ოპერაციასთან.
●მაგალითების
საშუალებით გაიხსენონგამრავლების თვისებები.
●გამოიმუშაონ
არითმეტიკული მოქმედებების შესრულების დროს ამ თვისებების გამოყენების უნარი.
●გაიწაფონ
ამოცანების ამოხსნის კონტექსტის მიხედვით მის ამოსახსნელად მოქმედებათა მიმდევრობის შერჩევისა და ამ
მოქმედებების შესრულებაში.
●გაიღრმავონ
განზოგადების უნარი, ზოგადი სახის დებულებების ჩამოყალიბების უნარი.
●განივითარონ
ალგებრულ გამოსახულებებთან ოპერირების უნარი
|
|||
წინასწარი ცოდნა
|
●ნატურალური
რიცხვების შეკრება.
●შეკრების
თვისებები.
●ერთნიშნა
რიცხვებზე გამრავლება.
|
|||
შეფასების საგანაი და პროცედურები
|
შეფასების რუბრიკა.
|
|||
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
დაფა,ფერადი
ცარცები, ფურცლები, კომპიუტერი, პროექტორი, კომპიუტერული პროგრამა
WWW.cut-the-knot.org/pythagoras/index.shtaml
|
|||
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
●გაკვეთილზე შესვლისას
კითხვა-პასუხის მეთოდით
ვადგენ მოსწავლეთა ცოდნის დონეს.(7 წთ.)
●მოსწავლეებს
შევთავაზებ ორ ამოცანას
- 5 გუნდია
, თითოეულში 12 მოსწავლეა, სულ რამდენი მოსწავლეა?
- შეჯიბრებაში
მონაწილეობს 6 გუნდი, თითოეულში 10 მოსწავლეა,
რამდენი მოსწავლე მონაწილეობს შეჯიბრებაში?
და შევადარებინებ
ამ ორი ამოცანის ამონახსნებს. ყურადღებას გავამახვილებინებ იმ ფაქტზე რომ თანამამრავლების
გადანაცვლებით ნამრავლი არ იცვლება.ბოლოს კი შევთავაზებ გადანაცვლებადობის
თვისების ასოით ჩანაწერს.
a*b=b*a
(7 წთ.)
●მოსწავლეებს
მივცემ საშუალებას გაიხსენონ ერთის თვისება და ნულის თვისება.ჩავაწერინებ მათ თვისებებს
ასოითი გამოსახულების სახით.
a*1=a 1*a=a
a*0=0 0*a=a
(7 წთ.)
●მოსწავლეებს
დავყოფ ორ ჯგუფად.ჯუფთბადობისა და განრიგადობის
თვისებების გასახსენებლად ჯგუფებისთვის გავყოფ დაფას ორ ნაწილად და დაუწერ მაგალითებს
.
(7 წთ.)
●გამრავლების
თვისებების გამოყენებაში გაწაფვის მიზნით კლასს
მივცემ ამოცანებს საკლასო სავარჯიშოებიდან. (5 წთ.)
●ვისარგებლებ პროექტორით (კომპიუტერით) და excel-ის
პროგრამის გამოყებით ვუჩვენებ შესაბამის მაგალითებს. (5 წთ.)
●აქტივობის
გაფართოების მიზნით მოსწავლებს მივცემ ასოითი გამოსახულებების შემცველ მაგალითებს.
მოსწავლეები დააკავშირებენ შეკრებისა და გამრავლების ოპერაციებს ;გაეცნობიან, გაიხსენებენ
გამრავლების თვისებებს და გაიწაფებიან გამოთვლებისას მათ გამოყენებაში. ასოითი გამოსახულებების
მარტივი გარდაქმნებისას და ამოცანების ამოხსნისას
გაიღრმავებენ ცოდნას და განივითარებენ მისი გამოყენების უნარებს.
(5 წთ.)
●მივცემთ მითითებებს მთელ კლასს საშინაო დავალების შესრულების შესახებ .(2წთ)
|